Hyundai Tucson — wymiary, silniki, ceny

W dzisiejszych czasach na rynku motoryzacyjnego przepis na sukces wydaje się niesamowicie prosty. Jeszcze w latach 80. i 90. XX wieku było to oferowanie niezłego sedana, następnie prym przejęły pojemne kompaktowe i miejskie hatchbacki. Teraz jednak przepis na sukces to stworzenie solidnego SUVa, który będzie dostępny w całkiem atrakcyjnych cenach i zapewni niezłą pojemność oraz dobre jednostki napędowe. Takim autem jest właśnie Hyundai Tucson, jeden z bestsellerów marki z Korei Południowej. 

Hyundai Tucson — historia modelu

Hyundai Tucson tak w zasadzie to nie sukces Hyundaia. Powstał on bowiem dzięki temu, że sukces odniósł SUV innej marki wchodzącej w skład koncernu Hyundaia, czyli Kia. Kia oferowała bowiem model Kia Sportage, który okazał się całkiem niezłym projektem, przez co Hyundai zdecydował się na dodanie kompaktowego SUVa do swojej oferty. Tak właśnie powstał Hyundai Tucson, którego konstruowano wraz z drugą generacją Kii Sportage.

Do stworzenia auta wykorzystano płytę podłogową z Hyundaia Elantra. Był to typowy przedstawiciel SUVów z początku XXI wieku, czyli posiadał on pewne cechy pojazdu terenowego lub starał się go imitować. W takiej postaci Hyundai Tucson był produkowany w latach 2004-2009. Wtedy doszło do sporej rewolucji.

Wraz z premierą Hyundaia Tucsona II zadebiutował też w tym modelu nowy język stylistyczny Hyundaia. Otrzymał on nazwę Fluidic Sculpture i był znakiem rozpoznawczym samochodów marki z Korei Południowej przez kolejną dekadę, a nawet i nieco dłużej. Prezentacja Hyundaia Tucsona nie była jednak globalna, przynajmniej nie pod tą nazwą. Ten samochód jako Hyundai Tucson był bowiem znany tylko w Ameryce Północnej. W Europie SUVa sprzedawano pod nazwą Hyundai ix35.

W 2015 roku wycofano Hyundaia ix35 z produkcji i SUV powrócił do nazwy Tucson, również na rynku europejskim. Bardzo ważną osobą w procesie tworzenia trzeciej odsłony kompaktowego SUVa był projektant Peter Schreyer, który od strony wizualnej zaprojektował w tamtym czasie prawie całą gamę modelową bratniej dla Hyundaia Kii. Był to więc jeden z najlepszych wyborów. Schreyer dowodził wtedy zespołem złożonym z amerykańskiego, europejskiego, a także południowokoreańskiego biura projektowego. W ten sposób powstał Hyundai Tucson, którego konstruowano do 2020 roku.

Od 2020 roku można bowiem jeździć już czwartą odsłoną Tucsona, która jest reprezentantem najnowszego języka stylistycznego Hyundaia. Jego nazwa to Sensuous Sportiness i jest to bardzo awangardowy i futurystyczny język stylistyczny, co widać po dość ostrych i cienkich reflektorach przednich, czy też po kształcie lamp tylnych. uwagę zwraca też grill wyglądający niczym czarne łuski.

Hyundai Tucson — wymiary

Decydując się na Hyundaia Tucsona IV otrzymujemy kompaktowego SUVa o długości 4500 milimetrów, którego rozstaw osi to 2680 milimetrów. Szerokość nadwozia mierzy 1865 mm, a wysokość może wynosić od 1650 do 1653 milimetrów. W wypadku wersji N Line nadwozie nieznacznie się wydłuża, gdyż mierzy ono wtedy 4510 milimetrów. W aucie może podróżować pięć osób, a przestrzeń bagażnika to 577 litrów w hybrydach i 620 litrów w wersjach z klasyczną jednostką spalinową.

Hyundai Tucson — silniki

Paleta silników dostępnych obecnie w modelu Hyundai Tucson wygląda wręcz nieco biednie. Są to bowiem trzy wersje dokładnie tego samego silnika, a dokładniej 4-cylindrowej jednostki 1.6 T-GDI wyposażonej w bezpośredni wtrysk oraz turbodoładowanie. Podstawowa odmiana generuje 150 KM, a także 250 Nm. Jest też dostępna w konfiguracji MHEV. Wtedy auto zamiast 6-biegowego manuala, zyskuje 7-stopniowy automat. Dostępna jest też mocniejsza wersja dająca do dyspozycji 180 KM i 265 Nm. Ponadto moment obrotowy może być w niej przenoszony na wszystkie cztery koła.

Hyundai Tucson — ceny

Chcąc wejść w posiadanie tego SUVa z segmentu kompaktowego trzeba przygotować co najmniej 128 400 złotych. Dołożenie napędu hybrydowego to koszt rzędu od 16 do nawet 20 tysięcy złotych w zależności od wyposażenia. Za najmocniejszą wersję względem słabszej hybrydy należy z kolei dopłacić około 15 tysięcy złotych.

Oceń!